//ZIOŁA//RYBY//PORADY//SŁOWNIK//KALKULATORY//CIEKAWOSTKI//

KUCHNIE ŚWIATA
/
/KALENDARZ OWOCÓW / WARZYW//
KALENDARZ POLOWAŃ//

GRILLOWANIE//

AWOKADO

1. Po czym poznać świeże awokado?

Świeże awokado ma zielony kolor, a czasami na powierzchni może pojawić się żółta plamka. Dojrzały owoc powinien być twardy z błyszczącą, lekko chropowatą skórką. Miąższ awokado musi być zbity i ściśle przywierający do pestki.


BAKŁAŻAN

Bakłażana nie musimy obierać ze skórki, ponieważ jak gotujemy lub smażymy dodaje ona aromatu i koloru. Jeśli przy smażeniu lub grillowaniu chcemy uzyskać złotawy kolor najlepiej wcześniej go posolić i polać mlekiem, odczekać 2 godz. a wówczas bakłażan straci wodę i gorzkość.



BANANY

Nigdy nie przechowujmy bananów w lodówce, ponieważ bardzo szybko robią się czarne. Najlepiej zachowują się w koszu wiklinowym, w temp. pokojowej.




BARBECUE

Grillując najlepiej kiełbasę nakłuwać, pamiętając, żeby nigdy jej nie solić. Białe mięso jak najbardziej można. Produkty delikatne takie jak muszle, ryby czy warzywa foliujemy, zawijamy w papier, otrzewną lub boczek.



CUKIER


Cukier zapachowy

Aby zrobić cukier smakowy potrzebować będziemy słoik zamykany hermetycznie i do każdego smaku 250 gr. cukru drobnego, deserowego. Takie różne cukry smakowe doskonale pasują do tart, puree owocowych i innych deserów.


Cukier waniliowy

Aby wykonać cukier waniliowy potrzebujemy 250 gr. cukru drobnego deserowego, laskę wanilii. Cukier wsypujemy do słoika, dodajemy ziarenka wanilii oraz całą laskę i zamykamy hermetycznie. Mieszamy i już po kilkunastu dniach mamy cukier waniliowy.


Cukier anyżkowy

Cukier anyżkowy wykonujemy dokładnie tak samo jak waniliowy tylko zamiast laski wanilii dodajemy kruszone gwiazdki anyżku.


Cukier cytrusowy

Aby otrzymać cukier cytrusowy dodajemy do 250 gr. cukru zest z limonki, cytryny lub pomarańczy. Wedle własnego uznania. Aby taki cukier był gotowy musimy odczekać, co najmniej 15 dni.

FIGI

Najpopularniejsze są figi czarne i zielone.

Jak wybrać dobrą figę?

Gdy chcemy, aby figa była w jak najlepszym stanie musimy zwrócić uwagę, aby była jędrna i bez żadnych śladów. Kiedy jest delikatnie pomarszczona znaczy to, że jest już dojrzała.


Z czym najlepiej pasują figi?

Figi najlepiej pasują do Foie Gras lub szynki. Możemy je również macerować w porto, aby następnie użyć je do faszerowania drobiu, kurczaka, kaczki a nawet królika.

Najprostszy sposób na figi to posypać je cukrem waniliowym, cynamonem. Grilowac i podawać z bitą śmietaną.


Jak przechowywać figi?

Figi przechowujemy tylko do 48h w lodówce, na dolnej półce i pamiętajmy, aby ich nigdy nie zamrażać.


GRZYBY

Borowiki, smardze, kurki

Najlepiej spożywać, kiedy są jak najbardziej świeże.


Jak zbierać grzyby?

Zbierając grzyby nie szukajmy największych egzemplarzy. Najlepsze są te średnie lub małe okazy. Do lasu, jadąc na grzyby zabierajmy koszyk wiklinowy. Grzyby nie lubią wiader lub reklamówek. Grzyby żyją wydzielając ciepło, wodę i dwutlenek węgla. W zamkniętej powierzchni bardzo szybko się psują i mogą być przyczyną poważnych zatruć.


Jak przechowywać grzyby?

Świeże grzyby nie nadają się do przechowywania dłuższego niż jeden dzień. Możemy je dokładnie przebrać i oczyścić a wtedy przetrzymać w lodówce do następnego dnia w papierowym lub płóciennym woreczku. Wyjątkiem są pieczarki, kurki i boczniaki, które zachowują świeżość w lodówce do trzech dni. Jeśli grzyby chcemy zamrozić powinniśmy je wcześniej umyć, zblanszować i odcedzić.


Do czego pasują grzyby?

Poza kaloszami, które ubieram jak idę do lasu i które akurat przyszły mi tu do głowy, grzyby świetnie pasują do podsmażania na maśle, śmietanowych sosów i omletów. Wbrew pozorom doskonale odnajdują się również w towarzystwie wina.


JAJKO

1. Jak ugotować jajko na miękko bez zegarka i klepsydry ?

Włóż jajo do garnka z zimną wodą. Kiedy woda zaczyna wrzeć, wyjmij jajko dużą łyżką. Będzie ugotowane na miękko, czyli białko i żółtko lekko ścięte.


2. Jaki jest czas gotowania dla jajka na miękko ?

3 minuty w wodzie wrzącej.

Jeśli gotujesz więcej jaj, zdejmij garnek z ognia włóż delikatnie jajko po jajku za pomocą dużej łyżki i wstaw z powrotem na ogień, licząc 3 min od tego właśnie momentu.

3. Jak ugotować jajko wyjęte z lodówki by nie pękło w trakcie gotowania ?

Włóż je do zimnej posolonej wody i gotuj w zależności od stopnia twardości jajka, jaki chcesz otrzymać.


4. Jak ugotować zimne jajko na twardo ?

Włożyć je do zimnej osolonej wody.


5. Jak ugotować jajo już nadpęknięte by nie wypłynęło w trakcie ?

Posmaruj skórkę plasterkiem cytryny w miejscu pęknięcia i wokół tego miejsca.


6. Jak przechowywać jaja ?

Włóż je delikatnie do lodówki w miejsce wyznaczone na jajka. Jajko powinno być skierowane ostrą stroną w dół. Jeśli przegródka na jaja nie jest zamknięta to lepiej je przechowywać w pudełku gdyż porowata powierzchnia jaja absorbuje zapachy produktów, które są w lodówce. Trzymaj zawsze kilka jaj w temperaturze pokojowej np., jeśli masz zamiar zrobić majonez lub ugotować je na miękko.

7. Czy jest sposób by jajko na twardo miało mniej intensywny zapach i nie ciemniało żółtko po obraniu ?

Ciężki zapach i ciemnienie żółtka to fenomen towarzyszący jajku gdyż gotujemy je za długo, tzn. powyżej 12 minut. Po tym czasie zachodzi chemiczny proces w wyniku, którego żółtko ciemnieje a białko robi się kauczukowate.

8. Jak obrać najłatwiej ze skorupki jajko na twardo ?

Nie obieraj go bezpośrednio po ugotowaniu. Włóż je do zimnej wody i poczekaj kilka minut, jeśli się spieszysz rozbij skorupkę o zlew i włóż je do zimnej wody.

9. Ile można przetrzymywać jajko ugotowane na twardo ?

Obrane 2 dni w lodówce, nieobrane 4 dni.

10. Jak poznać jajko surowe od jajka ugotowanego ?

Przeturlaj je po stole. Jak się zatrzyma praktycznie od razu tzn., że jest surowe, jeśli swobodnie się turla to znaczy, że jest ugotowane.

11. Ile jaj na osobę trzeba liczyć przygotowując omlet ?

Roztrzep maksymalnie 6-7 jaj naraz. Jeśli weźmiesz więcej omlet może się nie ściąć równomiernie. Lepiej przygotować kilka omletów.
Dla 1 osoby : 2-3 jaja
Dla 2 osób : 5 jaj
Dla 3-4 osób : 7 jaj
Dla 4-5 jaj : 9 jaj

12. W jakim momencie trzeba wbijać jaja na patelnię, na omlet ?

W ostatniej chwili tuż przed położeniem masła wbij jaja do miseczki, nie wcześniej by nie ściemniały. Wymieszaj białka z żółtkami tak by utworzyły jedną masę. Jeśli będziesz ubijać za długo jajko zrobi się zbyt płynne, omlet nie nabierze puszystości i będzie ciężki.

13. Jak zrobić omlet lekki jak pianka ?

Ubij oddzielnie żółtko z białkiem, każde w innej miseczce. Białka trzeba ubijać dłużej niż żółtka. Dodaj ubite białka do żółtek i wymieszaj kilka sekund widelcem, posól i popieprz w ostatniej chwili by omlet nie stwardniał.

14. Jak zrobić omlet, który nie będzie przypalony pod spodem i mokry na wierzchu.

Podgrzej olej z odrobiną masła. Jak patelnia będzie gorąca wlej ubite jaja, weź drewnianą łyżkę i zgarniaj brzegi omletu do środka. Złap patelnię za rączkę i spróbuj kilkoma ruchami odkleić omlet od patelni przesuwając go lekko. Odgarnij łyżką omlet do środka aż otrzymasz omlet lekko wilgotny albo dobrze ścięty w zależności jak lubisz.

15. Jak zrobić jajko sadzone by żółtko nie było wystudzone ?

Zrób je w piekarniku w oddzielnych naczynkach lub w naczyniu żaroodpornym, jeśli chcesz mieć więcej porcji. Nastaw termostat na 7-8, weź połowę masła (liczy się 15 gr. na 2 jaja) rozpuść na małym ogniu aż zacznie się lekko pienić, wlej do naczynia żaroodpornego, wbij jaja do talerzyka, następnie wlej je do naczynia z masłem, posól białko, ale nie żółtko. Dodaj resztę masła i włóż do piekarnika na 6 min. Białko się idealnie zetnie a żółtko leciutko ścięte ładnie będzie błyszczało.
Ważne by jajka smażyć w naczyniu na tyle małym by się nie rozjeżdżało na wszystkie strony i na tyle dużym by nie było ściśnięte. Posól naczynie, w którym przygotowujesz jajka zanim dodasz do niego masło jajka wtedy sie nie przykleją.

16. Jak poszetowac jajo ?

Wlej wodę do garnka do ok 2-3 jego wysokości. Dodaj1łyżkę octu białego na 1 litr wody( nie dodawaj kolorowego octu, bo zafarbujesz białko). Wbij jajo do filiżanki, doprowadź wodę do lekkiego wrzenia, leciutko wlej jajo w miejsce gdzie woda zaczyna się leciutko gotować, nie gotuj za mocno, bo sie jajo rozleci. Drewnianą łyżką zbieraj białko na żółtko, wyjmij jajo za pomocą łyżki odcedzania szumowin.

17. Jaki jest czas poszetowania jaj ?

W wodzie gotującej ok 4 min. Wtedy białko się zetnie a żółtko będzie wciąż płynne.

18. Jak dla zabawy umieścić jajko w szklanej butelce po mleku :)?

Podpalić kawałek papieru, wrzucić go do szklanej butelki, najlepiej po mleku, ponieważ ma największą średnicę otworu. Po umieszczeniu papierku w butelce kładziemy jajko ( obrane, bez skorupki) na otworze i jak tylko papierek się wypali nasze jajko wpadnie do środka.



MAKARON

1.Jaką ilość makaronu potrzebuję na odpowiednią ilość osób ?

Danie główne ? od 80gr do 120gr
Jako przystawka lub dodatek ? ok 60 gr./ na os



MASŁO

1. Jak uniknąć pryskania masła, gdy kładziemy je na gorącą patelni ?

Posyp ją odrobiną soli przed rozpuszczaniem masła.
Przechowuj masło zawsze w lodówce, ponieważ powietrze i światło powodują, że szybko traci świeżość.

2. Jak przechowywać masło, gdy nie mamy w zasięgu lodówki?

W naczyniu ze świeżą zimną wodą, pod warunkiem, że zmieniamy wodę codziennie.



MLEKO

1. Co zrobić by mleko nie kipiało ?

Wstaw do garnka małe naczynko do góry dnem i dopiero teraz wlej mleko.

2. Co zrobić by mleko w trakcie gotowania nie przyklejało się do garnka ?

Wlej na dno trochę zimnej wody, wylej ją, nie wycieraj garnka, wlej mleko i gotuj je.



SERY

1. Ile wcześniej trzeba wyjąć sery z lodówki by miały idealną temperaturę w czasie posiłku ?

Minimum godzinę wcześniej wyjmij z pudełka, przykryj ściereczką i zostaw w chłodnym pomieszczeniu.



SZPARAGI

1. Jak najlepiej przechowywać szparagi by nie straciły swej świeżości?

Szparagi najlepiej zawijać w wilgotny materiał lub plastikową torebkę. Jeśli obieramy je wcześniej to ponownie musimy je zapakować w materiał lub folię. Szparagi najlepiej smakują, jeśli gotujemy i od razu je wydajemy. Nigdy ponownie nie odgrzewamy.

2. Jak obierać szparagi?

Najlepiej do obierania szparagów użyć noża lub obieraczki, pamiętając by je obierać a nie skrobać. Zaczynamy zawsze od głowy idąc w dół, ku nóżce, tak, aby zdjąć całą twardawą część.

3. Jak gotujemy szparagi?

Najprostszy sposób by szybko i łatwo ugotować szparagi to zwinąć je w pęczek i gotować głową do góry (ok. 15 min dla zielonych i 20 min dla białych). Za pomocą noża sprawdzamy końcówkę czy jest już wystarczająco miękka.

4. Jak poznać, że szparagi są świeże?

Świeże szparagi powinny mieć zamkniętą główkę, błyszczącą i giętką skórkę oraz po naciśnięciu końcówki powinniśmy zobaczyć aromatyczny sok.



ŚMIETANA

1. Czy to prawda, że śmietany tłustej nie można gotować ?

Nie, to nie jest prawda, ale nie należy jej gotować za długo, bo się rozwarstwi na masło i będzie okropna w smaku.
Jak gotujecie czy smażycie ze śmietanką kremówką obserwujcie bacznie kolejne stadium jej konsystencji. Najpierw zrobi się płynna pod wpływem temperatury, potem podniesie się jej poziom w garnku a następnie opadnie i zacznie się redukować. Od tej pory nie spuszczajcie jej z oka.
Ruszaj garnkiem tak by lekko go zdejmować z ognia i z powrotem na ogień kłaść tak by ogień nie grzał zbyt środka i boków patelni. Jak tylko zgęstnieje zdejmij ją z ognia. Jeśli nie gęstnieje w czasie redukcji to znaczy, że jest złej, jakości lub nie świeża.
Jeśli jednak przedobrzyłeś i śmietana ci się rozwarstwiła dodaj szybko łyżkę lub 2 śmietany z lodówki i wymieszaj. Jeśli już takowej nie masz to dodaj kilka łyżek zimnej wody, sos z powrotem będzie miał właściwą konsystencję.

2. Jak uniknąć rozwarstwienia się śmietany w czasie dodawania do niej cytryny ?

Mieszanka cytryna-śmietana nie lubi gotowania. Zagęść, więc dobrze śmietanę i dopiero na koniec dodaj cytrynę, jak już danie nie będzie na ogniu. To samo dotyczy octu winnego.



ZIOŁA

1.Do czego używać miętę ?

Mięta świetnie pasuje w letnie, upalne dni, dlatego możemy używać ją do odświeżających letnich sałat, zarówno warzywnych jak i owocowych. Posypać nią tabuleh to również doskonały pomysł. Mając w ręku pęczek mięty nie możemy zapominać o pysznych deserach czekoladzie, sorbetach, lodach oraz wyjątkowej w upalne dni herbacie marokańskiej.

2.Do czego używać trybulę ogrodową ?

Szeroko znana na całym świecie a w Polsce rozpoczynająca dopiero swoją karierę. Smak posiada nieco anyżkowaty. Doskonałe pasuje do wiosennej sałaty pieczarkowej, wszelkiego rodzaju surówek i zup. Stanowi świetne uzupełnienie ogórków na ciepło, cukinii z pieca lub poszetowanego drobiu.

3.Jak używać i do czego stosować bazylię ?

Bazylia, szerzej znana publiczności może być stosowana wszędzie tam gdzie stosujemy pomidory. Latem jest obowiązkowym elementem letnich sałatek. Również znakomicie pasuje z czosnkiem, jajkiem lub zaostrza smak zup i makaronów. Na bazie bazylii możemy własnoręcznie przygotować przepyszne Pesto. Jak to w kuchni, nic się nie marnuje i nawet gałązki bazylii możemy użyć do faszerowania dorady, okonia lub innych ryb.

4.Jakie zastosowanie możemy znaleźć dla szczypiorku ?

Szczypiorek jest dobrym pomysłem przy uzupełnianiu sosu bearnaise. Dodawać go możemy również do pomidorów, ugotowanej na parze ryby, białego mięsa, cielęciny.

5.Jak najszybciej pokroić pęczek szczypiorku?

Najłatwiejszy sposób na szybkie pokrojenie pęczku szczypiorku to złożyć go na pół i pociąć nożyczkami.

6.Jak używać szałwii?

Ma bardzo intensywny zapach, dlatego wystarczą dwa, trzy listki do potrawy na 4 os. Bardzo dobrze komponuje się z wieprzowiną, faszerowanym schabem, żeberkami wieprzowymi lub cielęciną.

7.Jakie ilości wysuszonych ziół używać?

Musimy pamiętać, że ich objętość, po wysuszeniu się zmienia, tzn. zmniejsza.
Pół łyżki wysuszonych ziół to łyżka świeżych.

8. Kiedy używamy kolendry?

Ma gorzki, cytrynowy smak a wyglądem przypomina natkę pietruszki. Używa się jej do wielu egzotycznych potraw. Świeże listki kolendry są popularną przyprawą w wielu kuchniach azjatyckich oraz w kuchni portugalskiej, gruzińskiej i marokańskiej. Nasiona używane są, jako dodatek do ciast (szarlotki), pierników i kruchych ciasteczek, a także do przyprawiania sosów, sałatek oraz ryżu.