//NIEZBĘDNIK AZJATYCKI//



Pozwoliłem sobie zrobić słowniczek, niezbędnik Azji, czyli podstawowe składniki przysmaków azjatyckich. Czasami z moimi uwagami. Myślę, że jak będziesz już gotów na nowe smaki i kulinarne podróże znajdziesz tu potrzebne odpowiedzi na interesujące Cie pytania.

Agar-agar:wytwarzany jest z krasnorostów , wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii (często pozyskiwanych z podwodnych plantacji). Obecnie obserwuje się wzrost produkcji agar-agaru ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Jest to żelatyna wykorzystywana do produkcji galaretek.

Anyż gwiazdkowy:inaczej zwany badianem właściwym lub anyżkiem gwiaździstym. Jest to zielone niezbyt okazałe, bo dorastające maksymalnie do 8 m wysokości drzewo. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Posiada kwiaty w kształcie ośmiorożnych gwiazd. Zapach anyżu jest nieco cierpki. Anyż gwiazdkowy ma zasadnicze znaczenie dla wietnamskiej zupy "pho".

Banany zielone lub żółte:Popularne i uprawiane w Wietnamie. Istnieje kilka ich odmian. Kwiat banana może służyć do surówek (ich smak jest wyjątkowy i chrupiący). W liście możemy zawijać ryby, ryż, ciastka, co daje pachnący smak i lekko zielony kolor.

Bazylia tajska:Istnieje wiele odmian tej rośliny. Ma ona dosyć charakterystyczną postać i małe włochate listki. Kwiaty tej rośliny mają purpurowy kolor i są jadalne. W kuchni tajskiej najpopularniejsze są gatunki o smaku anyżkowym, cytrynowym lub lekko słodkim. Zazwyczaj używa się jej do posypywania sałatek, oraz jako przyprawy do zup i makaronów. W wersji wysuszonej dodawana jest do deserów i drinków. Azjatyckie sklepy i targi przepełnione są tą przyprawa, dodatkowo jest łatwa w uprawie, więc można hodować ją w domu.

Chiński naleśniki:Cienkie placki z mąki i wody. Stanowią istotny dodatek do kaczki po pekińsku.

Cynamon:brązowa kora, najczęściej spotykany w formie lasek cynamonowych lub w proszku. Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki.

Czosnek i imbir:Podstawowa baza kuchni azjatyckiej.

Durian: wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni, gdzie oprócz spożywania na surowo jest również gotowany i smażony. Przyrządza się z niego pastę, lody, a także rodzaj koktajlu przygotowywanego na bazie mleczka kokosowego. Mimo nieprzyjemnego zapachu w krajach Azji uchodzi za wyjątkowy przysmak.

Galanga:przypomina w smaku i wyglądzie imbir. Różnica polega na różowym kolorze skóry. Jest on używany, jako imbir i jest dostępny w postaci proszku. Zwany również, jako korzeń Laosu.

Grzyby:Istnieją różne rodzaje grzybów. Grzyby lub czarnym kocie uszy, grzyby pachnące, słoma grzyby, grzyby shiitake (Chiński).

Kapusta pekińska:rodzaj kapusty o wydłużonych żebrach i długich jasnozielonych liściach. Pochodzi prawdopodobnie z północnych terenów Chin.

Kardamon:Jest to przyprawa, w postaci małych zielonych ziarenek lub w dużych i bardzo pachnących czarnych kapsułkach zawierających nasiona. Dodawany do kawy lub herbaty intensyfikuje smak, jak też wzmacnia ich działanie pobudzające.

Kasztan wodny:Jego owoc, duży orzech, jest jadalny. Powszechnie stosowany w kuchni chińskiej. W Chinach i w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się je świeże, w innych krajach można kupić konserwowane w puszkach.

Kiełki fasoli mung (mung dla Wietnamczyków):
Sprzedawane są najczęściej świeże. Są one również w puszkach, ale wówczas są znacznie mniej ostre. Wykorzystywane są do deserów i zup. Lekko chrupiące, powszechnie stosowane w daniach kuchni azjatyckiej, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Fasola Mung, podobnie jak inne rośliny strączkowe jest nieocenionym źródłem białka.

Kolendra:Przede wszystkim świeżą, wyróżnia bardzo intensywny zapach. Wygląda trochę jak pietruszka. Jeśli masz wątpliwości między pietruszką a kolendrą, należy wsiąść kawałek, rozgnieść między palcami i natychmiast otrzymamy odpowiedź. Jest jedną z najczęściej używanych składników. Świeże liście kolendry są nieodzownym składnikiem kuchni południowo-azjatyckich, wykorzystywanym np. w przygotowaniu wielu chutney i potraw curry, a także kuchni chińskiej, czy meksykańskiej.

Kurkuma:jest używana, jako przyprawa do wielu potraw. Jest też składnikiem mieszanek przyprawowych, m.in. curry, któremu nadaje złocistożółty kolor.

Limonka:ma lekko cytrynowy zapach. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, Pokrojona na małe kawałki w zupie "pho" jest magiczna.

Szczypiorek:
odmiana cebuli, z rodziny czosnkowatych, który jest używany, jako przyprawa.

Przyprawa Pięciu Smaków (proszek):To mieszanka przypraw, charakterystyczna dla kuchni chińskiej i wietnamskiej, łączy w sobie czarny pieprz, nasiona kopru włoskiego, cynamon, anyż gwiazdkowaty oraz goździki, choć niekiedy stosuje się również imbir i pieprz seczuański.

Trawa cytrynowa:Ma niezwykły smak i aromat, przypominający cytrynę, ale bez jej kwaskowatości, za to z nutą imbiru. Świeżą trawą cytrynową wzbogaca się smak zup, curry, sałatek, marynat oraz aromatyzuje napoje, likiery i desery. Suszoną można dodać do herbaty.

Suszone krewetki:są małe i solone. Ich smak jest bardzo silny i zaskakujący. Najlepiej namoczyć je w ciepłej wodzie w celu zmiękczenia.

Orzech arachidowy, fistaszek:
cienką czerwoną skórkę należy usunąć z orzeszka. Najlepszy sposób to gotować kilka sekund a następnie pocierać palcami.

Mąka ryżowa - ryż kleisty - kukurydza - bulwy:Te mąki używane są do ciast lub do zagęszczania zup. Pochodzą z różnych rodzajów zbóż i korzeni.

Mleko kokosowe:
Mleko kokosowe jest sprzedawane w puszkach lub w proszku. Jest śnieżnobiałe, gęste i tłuste, ma bogaty, kokosowy zapach i jest delikatnie słodkie. W krajach swego pochodzenia pełni rolę zabielacza, tak jak u nas śmietana, a oprócz tego nadaje potrawom egzotycznego kokosowego smaku. Jest chyba jedną z najbardziej znanych ingrediencji kuchni tajskiej, spotkamy ją tam wszędzie: w deserach, zupach, sosach, potrawach typu curry i stir-fry.

Mong Toi:wietnamski szpinak, bardziej mięsisty od polskiego. Jego kwiaty są drobne, białe lub fioletowe. Młode liście spożywane są, jako dodatek do zup.

Mooli:członek z rodziny żodkiewki. Ma lekko pikantny smak. Jego skóra i ciało są białe. Można jeść gotowane, peklowane i odwodnione. Jest stosowana w wielu chińskich potrawach.

Nori:jadalne wodorosty. Nori wykorzystywane jest w kuchni azjatyckiej, głównie w kuchni japońskiej, w której stanowi podstawowy element sushi. Innymi artykułami spożywczymi produkowanymi z wodorostów morskich są m.in. kombu i wakame.

Bamboo Shoot:suche, świeże lub konserwowe. Młode pędy są jadalne, z ziaren można robić chleb.

Orzechy nerkowca:orzechy indyjskie (gajus, monkey nut) ? zwane także nerkowcami. Są cennym źródłem cynku, magnezu i potasu.

Papier ryżowy:cienki naleśnik. Kruchy i przezroczysty. Można go znaleźć w różnych formach. Używany najczęściej do sajgonek i pierożków.

Pieprz seczuański:
to pikantny lekko cytrynowy pieprz, dlatego nadaje się do każdej chińszczyzny (kurczak z warzywami) a także do ryb i ciemnych sosów seczuańskich. Doskonały do mięs i drobiu: m in. do kaczki po seczuańsku.

Ryż jaśminowy:
długoziarnisty, bardzo delikatny i subtelny. Najczęściej używany do zup.

Sate (satay):
mieszanka nasion sezamu, orzeszków ziemnych, chili, cukru i suszonych krewetek. Ta mieszanka jest sprzedawany w postaci proszku. Tworzy niepowtarzalny pikantny smak sake.

Tamarynd:owoc tropikalny, który przypomina kształtem fasolę. Tamarynd stosowany jest do zup lub jako słodycze Jego mięsiste strąki zawierają 20% cukrów, 10% kwasów organicznych i 4% białka, są słodko-kwaśne w smaku.

Ser sojowy lub tofu:czyli miękki i aksamitny ser o słonym smaku. Najbardziej znanymi odmianami sera jest tofu białe i żółte. Tofu jest marynowany w zalewie z octu ryżowego, oleju sezamowego i chilli. Ser ten doskonale nadaje się do smażenia na głębokim tłuszczu lub jako dodatek do sałatek. Ser tofu stanowi bardzo ważny element kuchni azjatyckiej. Jest to kompletne pożywienie bogate w białko i witaminy.

Sos karmelowy:brązowy sos z palonego cukru, służy, aby dać koloru i trochę smaku.

Sos Oyster:wyciąg gęsty i brązowy. Sos jest sprzedawany w butelkach. Jest on głównie wykorzystywany przez Chińczyków. Doskonały do smażenia zielonych warzyw.

Sos sojowy:wytwarzany z ziaren soi, prażonego ziarna ryżu lub pszenicy, wody i soli. Jest to jedna z najważniejszych przypraw kuchni azjatyckiej.

Wasabi:chrzan japoński. Utarty świeży korzeń może być użyty tak samo jak zwykły chrzan. Od tego ostatniego jest dużo ostrzejszy i bardziej piekący, w smaku bardzo podobny, ale z lekką nutką goryczy. Występuje w postaci proszku lub pasty.

Ziarno kwiatu lotosu:cała roślina jest jadalna (konsumuje się przede wszystkim nasiona i kłącza), wykorzystywany do przygotowywania różnych potraw w całej południowo-wschodniej Azji.W smaku są bardzo delikatne. Kwiaty (symbolizujące czystość) mają subtelny smak. Liście są ogromne i stosowane do zawijania ciastek ryżowych lub do owijania żywności. Budda używa tego kwiatu, jako tron.