//NIEZBĘDNIK KUCHNI JAPOŃSKIEJ//



Abura:olej ten nie służy do gotowania lub smażenia. Używa się go tylko, jako przyprawy. Jest mieszanką oleju sezamowego i sojowego. Bardzo aromatyczny olej, którego odrobina nadaje daniu wyjątkowy smak. Wspaniały, jako dodatek do dressingów, zup typu ramen, udon oraz innych potraw kuchni japońskiej i chińskiej.

Chakin-shibori:cukierki z puree ze słodkich ziemniaków.

Gari:marynowany imbir.

Gohan:ryż gotowany, który wykorzystywany jest, jako dodatek do prawie wszystkich dań ? mięs, ryb czy tradycyjnej tempury. Najczęściej stosuje się ryż krótkoziarnisty, którego zwarta konsystencja pozwala jeść go pałeczkami, jak również czyni z niego idealny składnik potraw takich jak sushi czy makizuoshi.

Jajko przepiórcze:dodatek do zup.

Kamaboko:japońskie ciasto rybne i również pasta rybna, sprzedawane w rolkach lub na gorąco. Używamy go do makaronu, zupy lub gulaszu.

Karinto:tradycyjna japońska przekąska. Słodka, smażona na głębokim oleju, zazwyczaj zrobiona z mąki, drożdży i cukru. Tradycyjne karinto o brązowym kolorze pokryte bywa brązowym cukrem coraz częściej spotkać można różne jego warianty, czyli karinto pokryte białym cukrem, sezamem, orzeszkami ziemnymi lub miso.

Katsuo-bushi:jest to rodzaj suszonego filetu z ryby bonito, z rodziny makreli. Bardzo podobnej również do tuńczyka. Jest jednym z podstawowych składników kuchni japońskiej. Suszone bonito sprzedawany jest w kawałkach lub formie płatków. Służy do zaostrzenia smaku bulionu "dashi".

Koh Mono No:marynowane warzywa. Serwowane są na trawienie i zapewniają dużą ilość błonnika.

Kombu:są to algi, inaczej nazywane warzywem morskim. Są na szeroką skalę uprawiane w Japonii. Kombu stosuje się głównie do zup, jest dobre na wywary. Można je jeść na surowo lub gotowane, ma słodkawy smak. Przed użyciem należy usunąć biały nalot, który świadczy o dobrej, jakości. Jest to podstawowy składnik bulionu dashi.

Kurczak Yakitori:Są to tradycyjne japońskie szaszłyki z grillowanym kurczakiem.

Kyabetsu su zuke:Marynowana kiszona kapusta. Serwowana przed deserem. Doskonała na trawienie.

Mąka ryżowa:Wytwarzana z brązowego ryżu. Jest bogata w składniki odżywcze i lekkostrawna. Ma delikatny, lekko słodkawy smak i zapach. Polecana do dań z mięs, sosów, gulaszów oraz wypieków. Niezastąpiona w kuchni azjatyckiej, min. do makaronów i papieru ryżowego.

Matsutake:gatunek grzybów należący do rodziny, gąskowatych.

Mirin:wino z ryżu o lekko słodkim bursztynowym kolorze i bardzo niskiej zawartości alkoholu. W kuchni japońskiej używana, jako przyprawa do zup i sosów. Niewielka ilość mirinu używana jest do dań z ryb, w celu usunięcia "rybiego" zapachu. Mirin stanowi również jeden ze składników marynaty teriyaki.

Miso:tradycyjna gęsta pasta japońska produkowana ze sfermentowanego ryżu, pszenicy lub soi, z solą i drożdżami. Najczęściej gęsta pasta używana jest do sosów, kiszonych (piklowanych) warzyw lub mięs, a także miksowana, z dashi, tworząc misoshiru, najpopularniejszą w Japonii zupę. Zupa ta to tradycyjny klarowny bulion, w których składniki są dodawane w małych ilościach. Składniki SA tu bardziej na zasadzie ozdoby niż wartości odżywczych. W Japonii zupa należy do przekąsek.

Mochigome:
czyli ryż zwany glutenowym, jest słodki a po ugotowaniu i ubiciu ładnie formuje sie w kulki czy tez inne sześciany wyrabia się z niego mąkę, która się zwie mochiko.

Przetwory z ryżu:
(o-sembei) krakersy ryżu
(sake-o), wódka ryżowa
Mirin, słodkie wino do gotowania

Niban Dashi:rosół (bulion).

O-kome (ryż)
O-sake (wino z ryżu)
O-sembei (krakersy ryżu)

Przedrostek "o" odzwierciedla specjalny status, prawie jak świętość, w rzeczywistości, cieszył określał ryż i fasolę już od czasów starożytnych.

Onigara-yaki:gotowany homar.

Otsukuri:cienkie plasterki surowej ryby.

Sakana no gingamijaki:Turbot lub dorsz w papilotce.

Sake:wino ryżowe.

Shabu Shabu:Można by odnieść do tego nazwę fondue. Wszystkie składniki są umieszczone na dużym talerzu i gotowane w gorącym rosole. Podawany w małych miseczkach, osobno dla każdego gościa.

Shirumono:termin używany do zup ogólnie.

Sh?yu:Sos sojowy, podstawa japońskiej przyprawy. Jest używany do sushi, tempury i potraw z grilla. Dodatek do sosów, bulionów, zup. Jest również wykorzystywany do polewania mięsa przed gotowaniem.
Soba Noodle: makaron z mąki gryczanej.

Somen Noodle:makaron z mąki pszennej. Jest rodzajem makaronu pszennego, Udon.

Sosy na bazie sosu sojowego:
Teriyaki, do kurczaka lub wołowiny z grilla.
Yakitori, szaszłyki z kurczaka.
Tempura.

Sukiyaki:Potrawa ta jest przyrządzana z cienko pokrojonej wołowiny, warzyw oraz tofu, które gotuje się razem w bulionie z sosu sojowego, słodkiej sake oraz cukru.

Su Rice:Ocet o słodkim smaku. Najczęściej służy do sałatek

Sushi:Przekąska sushi urodziła się w Tokio na początku XIX wieku. Jest to potrawa japońska złożona z ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych, owoców morza, nori i ryb oraz warzyw, grzybów, czy jajek

Tempura:klasyk kuchni japońskiej, która składa się ze smażonych warzyw, owoców morza, ryb, kurczaka w cieście.

Teppan ? Yaki:smażone składnik na patelni.

Teriyaki:grillowane mięsa na patelni.

"Tsukiyo No No Meshi, kome", "nigdy nie nudzimy się jedzeniem, nawet, gdy jest to prosta miseczka ryżu w blasku księżyca?

Umeboshi:morele japońskie marynowane w soli, zazwyczaj barwione na czerwony kolor przez dodatek shiso (pachnotka zwyczajna). Mają wyraźny słono-kwaśny smak. Używa się ich do gotowania (wzmacniają smak). Jedzone często z ryżem, jako pikle. Stanowią też środek onigiri oraz dodatek do drinków. Duże, miękkie umeboshi, po usunięciu nadmiaru soli poprzez moczenie w wodzie, wykorzystywane są do sporządzania tempury.

Ume-Shu:wino śliwkowe podawane z deserem.

Wasabi:
chrzan japoński lub musztarda. Na rynku, ten korzeń sprzedawany jest w 2 formach: Proszek: Wystarczy dodać kilka kropli wody i / lub sos sojowy w postaci pasty.

Wodorosty, Nori:gatunki jadalnych wodorostów morskich. Wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, głównie w kuchni japońskiej, w której stanowi podstawowy element sushi. Przed użyciem należy delikatnie zwilżyć je wilgotną szmatką, wówczas staja się bardziej plastyczne.

Wodorosty Wakame:są bogate w wapń, żelazo, witaminy A i C oraz białko. Sprzedawane są suszone. Po uprzednim namoczeniu używamy ich do zup, ciast oraz dekoracji.

Yakitori:grillowane mięsa.

Zenzai:słodka, czerwona zupa fasolowa.

Żeń-szeń:służy do wzbogacania smaku herbaty i wina.